Iwonne Thein
15.03 - 2.05.2010
Thirty - Two Kilos (2009)

Trzydzieści Dwa Kilo

Seria fotograficzna "Trzydzieści Dwa Kilo" autorstwa Ivonne Thein przedstawia pozę chwiejnego aktu. Zajmuje się ona problemem patologicznego dążenia dziewcząt i kobiet ze Stanów Zjednoczonych do bycia skrajnie szczupłymi. Przesłanką do tego dzieła było zjawisko, które pojawiło się w tym kraju w latach 90. wraz z internetowym ruchem "Pro Ana", który wznosi jadłowstręt psychiczny do statusu nowego, pozytywnego stylu życia dla młodych kobiet. W swojej serii Thein stawia oprócz tego pod znakiem zapytania rolę fotografii: w przypadku "Pro Ana", środkiem jest z jednej strony dokument dostarczający przekonujących dowodów, z drugiej jednak, jest to świadomie zmanipulowany obraz. Fotografia odgrywa kluczową rolę w tym procesie tworząc i podtrzymując wstrząsający obraz ciała i ideału kobiecości, ze szczególnym wskazaniem na rozwój problemu w Internecie. Fenomen stron internetowych Pro Ana to produkt obecnych czasów, w których indywidualność, zostaje zastąpiona przez totalitarną typologię obrazów.

Ivonne Thein wprowadza do swojego języka wizualnego i stylu kompozycji narzędzia, sposoby prezentacji i powierzchowność świata mody. Co więcej, autorka zmanipulowała swoje fotografie za pomocą komputera, przekształcając smukłe modelki w anorektyczne ciała. Pozbawione twarzy i ustawione w niepokojących pozach, oscylują w chwiejnym stanie między kobiecością a chorobą. Kobieca figura na hermetycznych fotografiach Ivonne Thein jest skonstruowana sztucznie - jako lalka. Jest ona tak sztuczna, jak wyobrażenie idealnej fizyczności, które tak fatalnie usidliło większość osób z zaburzeniami odżywiania. Tylko dzięki celowej hiperboli możliwa staje się konfrontacja z tradycyjnymi wizerunkami kobiecego ciała. Poza tym, Thein stawia obserwatora wobec pytania o status i rolę fotografii w erze cyfrowej.

Heide Hausler

Design & Content copyright © 2008 - www.galeria.klub13muz.pl Code © 2008 - www.vis-multimedia.com All right reserved! stat4u.pl admin

statystyka