Czubała, Gustowska, Jurkowska, Karczmarczyk, Marciniak, Mariańska, Ptak, Pyda
13.01 - 17.03.2011
Osiem dni tygodnia


Marta Jurkowska /rocznik 1976 - dyplom  ASP - Poznań 2003/ jako jedna z pierwszych młodych absolwentek Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu wyprzedzając powszechny  już dzisiaj  exodus, wyjechała do Berlina, najpierw z zamiarem poznawania zaawansowanych  programów komputerowych na podyplomowych studiach na Uniwersytecie w Poczdamie potem pracując jako asystentka Candice Breitz. Marta odkrywa Berlin jego niezwykłe wymieszane klimaty wschodu i zachodu w przewrotnej video instalacji „Gdy słońce na wschodzie zachodzi”.

Ada Karczmarczyk /rocznik 1985 - dyplom ASP - Poznań 2009/ w „poznańskim kebabie”   uwodziła swoimi zabawnymi filmikami komisję dyplomową, a już rok  później wędrowała  z kamerą po Nowym Jorku wcielając się w rolę American Girl, a może trochę w Madonnę sprzed 25 lat z filmu „Desperatepy seeking Susan” w 24 śmiesznych  filmikach  stając  się zarówno i  nowojorską i prowincjonalną dziewczyną - hybrydą dzisiejszego czasu.

Aneta Ptak /rocznik 1984 - dyplom ASP - Poznań 2009/ współtworzy z Adą Karczmarczyk fascynujący girlsband  taneczno-muzyczny - Virgins  Deluxe  Edition. Tym razem w instalacji w nowym cyklu „Matrioshka Tv” pokaże zagadkowy portret młodej artystki Ady Karczmarczyk, pozostawiając odbiorcom rozszyfrowanie tajemnicy: „czy aby niewinna Matrioshka nie okaże się puszką Pandory ?”

Marta Mariańska /rocznik 1984 - dyplom ASP - Poznań 2009/ powróciła do rodzinnego Białegostoku, robi filmy, rysuje i pisze, także uczy fotografii i video w Liceum Plastycznym. Marta ma w sobie dzikość, ale i niepewność, lubi być blisko natury, obrzędu, opowieści, legendy. W maju 2010  nakręciła film „Poganka”, o młodej dziewczynie, dotyku ,wijących się włosach i lesie, ale tak naprawdę w tym filmie mówi o sobie, bo Marta – to oczywiście  tytułowa – Poganka.

Zuzanna Pyda /rocznik 1984 – dyplom ASP – Poznań 2009/ zawsze chciała robić filmy, podczas studiów pracowała przy produkcji seriali w Paryżu i w Londynie. Na dyplomie pokazała świetnie zrobiony aparatem fotograficznym film /Pęknięcie/. Dzisiaj studiuje na II roku na wydziale sztuki operatorskiej PWSFTViT w Łodzi. W swojej  4 kanałowej instalacji idzie tropem kobiety, w której splata się czas dzisiejszy z wspomnieniem  z dzieciństwa, a stany zabawy, lęku, radości i walki wydają się być tak blisko siebie.

Sylwia Czubała / rocznik 1987 - studentka V roku Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu/ w swoich video performance wzorujących się na reklamach „kobiecych czynności pielęgnacyjnych i stylizacyjnych” używa tylko tych kosmetyków i ubrań, które zawierają terminologię związaną z obszarem sztuki. Mamy więc reklamę kremu - „Artist care, szamponu - Professional performance”, ubrania sportowego - „Sport  Performance”. Te 5 filmów z video - performance, to ważny polemiczny głos artystki w obszarze świata reklamy, mediów i sztuki.  

Magdalena Marciniak  /rocznik 1974 - dyplom ASP - Poznań 2001/ mieszka daleko, aż w San Paulo, pracuje jako Web designer, robi także krótkie filmy czasem nostalgiczne czarno- białe, czasem pełne koloru, bo taka jest Brazylia. Przez okno widzi ocean i tajemniczą wyspę, ciągle o niej myśli i o tym co jest za nią , a czego nie może zobaczyć, a co jest ukryte w filmie i w „Saudaude” w słowie, które nie ma odpowiednika w żadnym obcym języku – poza portugalskim, a oznacza coś więcej niż tęsknotę.

Izabella Gustowska /rocznik 1948, dyplom PWSSP Poznań -1972/ w mojej video-instalacji podpatruję inne młode kobiety zazdroszcząc im tego co niesie młodość w letnie popołudnie w ósmy dzień tygodnia, kiedy czas zatrzymuje się w dźwięku i w kolorze, bez specjalnego powodu, taki sentymentalny, lekko erotyczny zapis , bez początku i końca. Legendarny „Ósmy Dzień Tygodnia” inny dla każdej z nas, dzień, który jest, a może go nie ma, dzień niezwykły i zwyczajny,  zabarwiony  zabawą, ironią, absurdem, czasem zadumą, a czasem inteligentną refleksją - Voila - oto „Osiem Dni Tygodnia” ...

Design & Content copyright © 2008 - www.galeria.klub13muz.pl Code © 2008 - www.vis-multimedia.com All right reserved! stat4u.pl admin

statystyka